SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR ÜZERİNE TIKLANDIĞINDA CEVAPLAR ALTINA GELECEKTİR.

CEVAPLARI GÖRMEK İÇİN KAYDIRMA ÇUBUĞUNA TIKLAYINIZ.
Uyapportal@adalet.gov.tr mail adresi ne tür konulara bakmaktadır?
Adalet Bakanlığı, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığının, (Uyapportal@adalet.gov.tr) mail adresi, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP)'ın uygulanması sırasında ortaya çıkan sorun ve taleplerin değerlendirilmesi amacıyla kurulmuş olup bu amaç doğrultusunda hizmet vermektedir.
https://vatandas.uyap.gov.tr/index.html adresinde vatandaşlar hangi bölümlere girebilir?
Vatandaşlar sadece Vatandaşlar için olan bölümlere girebilir, Başkanlığımızca yetki verilmiş olan şirketler; kurum portala, avukatlar; avukat portala, bilirkişiler; bilirkişi portalına giriş yapabilirler.
Vatandaş portalından dava açabilirmiyim?
Vatandaş portalından dava açılamamaktadır. E-imzası olmayan ve e-devlet şifresi sahipleri; Vatandaş portalından dosya kapak bilgilerine; e-imza sahibi vatandaşlar ise fiziki ortamda görülen dosyanın tüm içeriğine ulaşabilmektedirler.
T.C kimlik no ve cüzdan seri no bilgileri uyuşmamaktadır uyarısı veriyor?
Bilgileriniz eksik ya da hatalı girmektesiniz, doğru giriyor iseniz, ilgili mahkeme ile görüşünüz. Bilgilerinizi mahkemeden mernisle güncelletiniz.
Vatandaş portala giriyorum, TC kimlik numaranız uyapta bulunamadı uyarısı veriyor.
Avukat portala giriş yapıyorsunuz. Vatandas.uyap.gov.tr adresinden giriş yapınız.
Seri no ile var olan davamı takip edemiyorum.
Vatandaş portalında dava bilginizi takip edememenizin nedeni, dosyada bulunan nüfus cüzdanı seri no ile merniste bulunan nüfus cüzdanı seri nonuzun eşleşmediğinden kaynaklanmaktadır. Davanızın olduğu Mahkeme ile görüşerek mernis kaydınızın güncellenmesini talep etmeniz gerekmektedir. İlgili Mahkeme tarafından güncelleme yapıldığında, dava bilgilerinizi Vatandaş Portalından veya (E-devlet) üzerinden takip edebilirsiniz.
Vatandaş portalı eğitimine nereden ulaşabilirim?
http://www.uyap.gov.tr/destek/uzaktanegitim/vatandasportalegitim/ adresinden ulaşabilirsiniz.
Başkaları adına 3. Şahıs ve şirketler adına açılan dava bilgilerini öğrenebilirmiyim?
3. kişiler ve tüzel kişiliği bulunan kurumlar adına açılmış olan dava bilgilerinin, 3. kişilere gösterilmesi ; Anayasanın 20. Maddesinin 3. Fıkrası ve TCK'nun 135 ve devamı maddeleri gereğince, özel hayatın gizliliği, kişisel verilerin korunmasına ilişkin düzenlemelere aykırı olduğundan; bu bilgilerin ilgisi olamayan üçüncü kişilere veri sahiplerinin rızası olmadan ulaşılamamaktadır.
Şifresiz giriş yapmak istiyorum.
Vatandaş portalı üzerinden e-Devlet şifresi giriş uygulamasının tek nedeni portala bağlanan kişinin gerçekten dosyanın tarafı olup, olmadığının teyit edilememesidir. Vatandaş Portalı üzerinden, Türkiye genelindeki dosyalara kontrolsüz olarak girilebilineceği ve kişisel verilere aykırılık oluşturabileceğinden, e-Devlet şifresi ile giriş kriteri getirilmiştir.
İcra dosyasında borcum olmadığı, dosya kapalı olduğu halde vatandaş portalda görülüyor.
Davalarınız sonuçlanarak kesinleşmiş ise; Dava dosyanızın bulunduğu Mahkeme/İcra dairesine müracaat ederek, dosya durumunun UYAP üzerinde kapatılmasını talep etmeniz gerekmektedir. İlgili birim tarafından dosyanız işlemden kaldırılarak, UYAP üzerinden dosyanızın kapatılması halinde eş zamanlı olarak E-devlet sistemine dosyanızın kapalı olduğu yansıyacak ve dosyanız e-devlet ve vatandaş portalında görülmeyecektir. İyi günler dileriz.
E-devlette daha önce gördüğüm dosyalar şimdi görülmüyor.
Hakkınızda açılmış olan dava/icra dosyalarının e-devlet sistemi üzerinde görülmediğini bildirmiş iseniz de; UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) üzerinden ilgili Mahkeme/İcra dairelerince yapılan işlemler (dosya açma, kapama vs.) anlık olarak gerek vatandaş portal, gerekse de e-devlet sistemine yansımaktadır. Kapalı olan dosyalar e-devlet üzerinde görüntülemeye kapatılmıştır.
Davalarınız açık ve sonuçlanmamış ise; Dava dosyanızın bulunduğu Mahkeme/İcra dairesine müracaat ederek, UYAP üzerinden dosya durumunun açık olarak güncellenmesini talep etmeniz gerekmektedir. İlgili birim tarafından dosyanız işleme alındığında, UYAP üzerinden dosyanızın durumu açık olarak görülecek ve eş zamanlı olarak Vatandaş Portalı ve E-devlet sisteminde dosyanızı görebilirsiniz.
Hakkımda açılmış dava bilgilerine nasıl ulaşabilirim?
Hakkınızda açılmış/açtığınız dava ile ilgili bilgilere internet üzerinden Vatandaş Portal veya SMS Bilgi Sistemi aracılığı ile 2 farklı şekilde ulaşabilirsiniz.
1. http://www.sms.uyap.gov.tr/ adresi üzerinden SMS sisteminden faydalanabilirsiniz. SMS sisteminden faydalanmak için öncelikle UYAP SMS Bilgi Sistemine kendi adınıza kayıtlı TURKCELL, AVEA veya VODAFONE hatlı bir cep telefonu ile abone olmanız gerekmektedir. Sisteme abone olmak için TCKİMLİKNO KİŞİSELBASİTABONE yazıp 4060 mesaj gönderiniz. Abone olduktan sonra hakkınızda açılmış olan dava bilgilerine 4060’a sms göndererek ulaşabilirsiniz. SMS içeriklerine http://www.sms.uyap.gov.tr/icerikler.htm adresinden ulaşabilirsiniz.
2. Vatandaş Portal sisteminden faydalanabilirsiniz. Vatandaşın UYAP ile bağlantısını Internet üzerinden sağlamak amacıyla oluşturulan Vatandaş Portal; kişilerin taraf oldukları dosyalar hakkında temel bilgileri almalarını/sorgulamalarını sağlamaktadır. Kişi bazlı olan bu sorgulama sisteminde de, https://vatandas.uyap.gov.tr/index.html adresinden giriş yapabilirsiniz. Portal Giriş 1 kapısı olan e-Devlet şifresi seçeneğine tıklayın. Açılan ekrandaki ilgili alanlara TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi yazın. Sisteme giriş yap butonuna tıklayın. Dosyanızın işlem gördüğü yeri, Adli Yargı, İdari Yargı ya da icra bölümünü seçtikten sonra, davanızın görülmekte olduğu il, mahkeme, mahkeme numarası ve T.C. Kimlik Numarası, Cüzdan Seri No, sisteme girdiğniizde de sitemizden (Vatandas Portal) dosya kapak bilgilerine ulaşabilirsiniz. dosyanızın işlem gördüğü yeri, Adli Yargı, İdari Yargı, ya da icra bölümünü seçtikten sonra, davanızın görülmekte olduğu il, mahkeme, mahkeme numarası ve T.C Kimlik Numarası, Cüzdan Seri No, sisteme girdiğinizde de sitemizden (Vatandaş Portal) dosya kapak bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Elektronik imza sahibi iseniz, “e-imza ile girişe” basınız, güvenlik için gelen 8 adet renkli harfleri giriniz, giriş’e basınız, gelen ekrandan akıllı kart tipini seçerek tamam deyiniz. Seçili gelen sertifikanıza tamam deyiniz, şifrenizi girip, tamam dedikten sonra vatandaş portala giriş yapabilirsiniz, dosya takip bölümünden, dosya numaranızı biliyorsanız, esas no ile sorgulayabilirsiniz veya tüm dosyaları seçerek, dosya bilgilerine ulaşabilir, görüntülemek istediğiniz evrakı seçerek görüntü seçildiğinde evrakın içeriğini görebilirsiniz. İyi günler dileriz.
Sonuçlanan dosyada taraf kaydının silinmesini istiyorum.
Adli birimlerde dosyaya taraf kaydınız yapıldıktan sonra, dava sonuçlanmış olsa dahi Uyap sistemi üzerinde görülen taraf kaydınızın silinmesi sözkonusu değildir. Dava konusunda bir eksiklik sözkonusu ise, bu eksikliğin giderilmesi talebinizi mahkemenizin bulunduğu ilgili mahkemeden talep ederek güncelletebilirsiniz.
Tanık bilgisine vatandas portaldan ulaşabilirmiyim.
Evet tanık bilgisine ulaşabilirsiniz.
Savcılık dosyasına vatandaş portaldan ya da sms'den ulaşabilirmiyim.
Savcılık soruşturması tamamlanmayan evraklara Vatandaş Portaldan ulaşılamaz. Savcılık dosyaları hakkında dava türü mesajı gönderilmez, davatürü mesajı sadece mahkemelere intikal etmiş dosyalarda bulunmaktadır.
Talimat ve d.iş dosyaları görülüyor mu?
Hayır Talimat ve Değişik İş dosyaları gösterilmemektedir.
Güvenli bağlantı hatalı uyarısı alıyorum.
İsterseniz ayrıcalık tanıyın.. tıklayınız Bu web sitesinin güvenlik sertifikasında sorun var Bu web sitesine devam et önerilmez tıklayınız.
Görüntülemek istediğiniz web sayfası kimlik istiyor?Bu web sayfası kullanılamıyor? geçerli bir güvenlik sertifikası tarafından imzalanmadığı için içerik engellendi.
Sertifikanız yüklü ise, adres satırının altında görülen sarı hatlı çizgiye engellenen içeriği görüntüle tıklayınız.
TC kimlik numarasına göre sistemde dosya bulunamadı
Davanızın bulunduğu mahkeme dosyasında taraf kaydınız yapılırken T.C kimlik numaranız kaydedilmediğinden sistem uyarı vermektedir. Davanızın görüldüğü mahkeme ile görüşerek taraf kaydınızın TC kimlik numaranıza göre yapılmasını talep etmeniz ve mahkemece işlem yapılması halinde dava dosya bilgilerine ulaşabilirsiniz.

T.C.
Adalet Bakanlığı
Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı
tarafından hazırlanmıştır.

© 2013
Tüm Hakları Saklıdır.